VEX Robotics Mentör Eğitimi Sertifika Programı

VEX Robotics Mentör Eğitimi ile her öğretmenin VEX Robotics Stem uygulamalarını sınıfta kullanmaya başlamasını istiyoruz. Bunu sağlamak için yüz yüze eğitim, destek ve ilham için ücretsiz çevrimiçi kaynaklar sunuyoruz.

Yüz yüze eğitim EduCat Akademi eğitmenleri tarafından verilmektedir. Eğitimciler, öğretmenlerin sınıf çözümlerimizi mevcut STEM müfredatına ve günlük ders planlamasına başarıyla entegre etmesi için ihtiyaç duydukları araçları ve kaynakları temin ederek eğimlere başlarlar.

VEX Robotics Mentör Eğitimi’nde, öğretmenlere tasarım, programlama, takım mentörlüğü, turnuva  hazırlık süreçleri, yurtiçi ve yurtdışı turnuvalarını keşfetme fırsatı sunar.

Sertifika eğitimlerimiz, VEX IQ (ilkokul – ortaokul) ve VEX V5 (lise – üniversite) setleriyle yapılacaktır. Eğitime katılan mentör adaylarımız katılmayı seçtikleri program üzerine eğitimler alacaklar. Her iki eğitim programı içinde, tasarım, programlama, takım mentörlüğü, turnuva vb. eğitim içeriklerini takip edecekler, tüm eğitim içerikleri için “eğitim içeriği” sekmesine göz atmayı unutmayın.

Sertifikalar, VEX Türkiye Distribütörü, Eğitimtek Eğitim Hizmetleri ve Danışmanlık LTD. ŞTİ. tarafından numaralandırılmış ve Mentör Sistemine kayıt edilmiştir.

Eğitime başvurmak için tıklayınız.

Takımlara öğrenci seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

VEX Robotics Takımını kurmak kadar onun devamlılığını sağlamak da önemlidir. Okullarımızda takımların görev ve sorumlulukları, takım içi görev paylaşımı, takım olarak hareket etme, takım yönetimi üzerine örnekleriyle çalışmalar yapacağız.

Robotik Tasarım nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz?

Mühendislik tasarım süreçlerini anlattığımız bu bölümde, öğrencilerle tasarım nasıl yapılır? Hangi yönlere dikkat etmeliyiz, tasarıma nereden başlamalıyız? gibi soruların cevaplarını alacağız. Örnek tasarımları inceleyip, mekanik olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşacağız. VEX Robotics parçaları online olarak paylaşıma açıktır. Bu parçaları 3D olarak basıp robotumuza entegre edeceğiz.

VEX Robotics de kodlama nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz?

İlkokul ve ortaokul turnuvalarında kullanılan VEX IQ setleri için Modkit for VEX programı nasıl kullanılır?, tasarladığımız robot ve sensörler birlikte nasıl kodlanır ve kullanılır?

Lise turnuvalarında kullanılan VEX V5 setleri için VCS (VEX Coding Studio) programı nasıl kullanılır?, VEX V5 programlama araçları Modkit, VEX C++ ve C++ pro kullanım ve uygulaması nasıl yapılır?

STEM Projesi nedir? Nasıl hazırlanır?

VEX Robotics takımlarından istenen STEM projeleri nasıl hazırlanıyor? Aşamaları, basamakları neler? Nelere dikkat etmeliyiz? Jüri mülakatları nasıl oluyor? Proje örnekleriyle birlikte kendi projemizi oluşturacağız.

Takımlara sponsor nasıl bulunur?

Robotik bilimi çok geniş çerçevede ele alınmalı. Takımların sponsor bulmaları da takımın sürdürülebilir başarıları için önemlidir. Dikkat etmemiz gereken noktaları birlikte değerlendireceğiz.

Mühendislik defteri nedir? Nasıl hazırlanır?  

VEX takımları çalışmalarını yaparken mühendislik defteri tutarlar. Bu defter hem mentörleri hem de turnuvalarda jüriler tarafından kontrol edilir. Çalışma sürecinde önemli bir materyal olan mühendislik defteri nasıl tutulur? Nelere dikkat ederiz, örnekleriyle birlikte inceleyeceğiz. Kendi mühendislik defterimizi hazırlayacağız.

Turnuva süreçleri nelerdir ? Turnuva öncesi, anında ve sonrasında neler yapılır ?

Ücretsiz VEX Turnuvaları, VEX müfredatının bir parçası. Turnuva öncesi ve turnuva anı kadar sonrası da çok önemli. Turnuvalara nasıl hazırlanmalıyız, turnuva günü bizi neler bekliyor? Takımlarımıza nasıl mentorlük yapabiliriz, örnek olaylarla inceleyip, değerlendireceğiz. Uluslararası turnuvalara nasıl katılım sağlanır? Nasıl kayıt yapılır? Hangi ülkelerde turnuvalara katılım sağlayabilirsiniz. Daha önce ülkemizden giden takımların, başarıları, katılım için neler yaptığını birlikte değerlendireceğiz.

Eğitimlerin devamlılığını nasıl sağlarız?

Eğitim başarısının sürdürülebilir olması için neler yapmalıyız? Robotik eğitimlerini okulumuza nasıl entegre ederiz. Eğitim içerikleri okuldaki uygulamamıza göre hazırlamamız ve gelecek öğrencilerin devam eden senelerde nasıl eğitim almaları gerektiğini konuşacağız.

Müfredat ve etkinlik paylaşımı

Mevcut müfredat, kitapçık ve etkinliklerin Türkçe içerik paylaşımları ve örneklerle anlatımını yapacağız.

Program ücreti nedir?
Sertifika programlarına katılım ücreti program başına 450 TL’dir.

İki eğitime birden katılmak isterseniz katılım ücreti 750 TL’dir.

Programa kimler katılabilir?
Eğitime tüm seviye ve branşdan öğretmenler, yöneticiler, eğitim teknolojileri uzmanları katılabilir.

Kayıt olmak için tıklayınız.

Programın tarihi nedir?
8 – 9 Temmuz VEX IQ Mentör Eğitimi (İlkokul ve ortaokul turnuvaları için)

10 – 11 Temmuz VEX V5 Mentör Eğitimi (Lise turnuvaları için)

Program nerede yapılacak?
Educat Akademi Ofisi

Program hangi saatler arası yapılacak?

Yüz yüze olacak eğitimler 09:30 – 12:30 ve 13:30 – 17:30 arası yapılacaktır.

Programda sertifika ne şekilde verilecek?
Yüzyüze verilecek eğitimlere katılıp, istenilen uygulamaları başarı ile tamamlayan katılımcılara “VEX Robotics Mentör” sertifikası verilecektir.

Programın eğitmenleri kimler?
Her konu alanında uzman farklı eğitmenler tarafından verilecektir. Eğitimlerde öğretmenlere yardımcı olmak üzere yardımcı eğitmenler de yer alacaktır.