STEM Öğretmen Sertifika Programı

Öğrencilerinizi 21. yüzyıla STEM eğitimiyle hazırlayın!

21. yüzyıl öğrencilerini yetiştirecek bir öğretmen mi olmak istiyorsunuz? Öğrencilerinizin tüketen değil, üreten ve gerçek yaşam problemlerini çözebilen bireyler mi olmasını hedefliyorsunuz? STEM eğitimini duydunuz ama ne olduğunu tam olarak bilmiyor musunuz? Bir takım tasarımlar yapıyor, bunları dersinize entegre ediyor, ancak daha fazlasını yapmaya mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Teknolojik alan bilginizi ve becerilerinizi genişletmek mi istiyorsunuz?

STEM’i sınıflarınızda kullanmak için bize katılın!

STEM Öğretmen Sertifika Programında STEM odaklı proje-tabanlı öğrenmenin ne olduğunu ve STEM eğitimini nasıl desteklediğini öğreneceksiniz. STEM hakkında bilgi sahibi olma yolunda ilk elden basit ve kısa bir STEM odaklı proje tabanlı öğrenmeyi deneyimleyeceksiniz. Bu eğitimle farklı disiplinlerdeki eğitmenlerimizin deneyimleriyle birlikte öğrenecek ve eğitim sonrasında da bir öğrenme topluluğunun içinde olacaksınız.

STEM Öğretmen sertifika programı modülleri neler?

STEM Odaklı Plan Hazırlama: Farklı disiplenlere odaklanacağımız örnek uygulama ile STEM eğitiminin temelleri üzerinde konuştuktan sonra katılımcılarla sıfırdan STEM odaklı bir plan geliştireceğiz. Geliştireceğimiz STEM odaklı planın basamaklarını beraber işleyeceğiz.

STEM Planı Hedeflerini Yazma: STEM odaklı bir plan hazırlarken hangi öğretim hedeflerini kapsayacağınız sorularına cevap arayacağız. STEM odaklı planınız ile ders hedeflerinizi nasıl örtüştüreceğinizi tartışacağız. Başarılı bir STEM odaklı proje temelli öğrenmenin temelini oluşturan tam tanımlanmamış (ill-defined) görevler ve iyi tanımlanmış (well-defined) çıktıların ne olduklarını ve nasıl yazılacaklarını öğreneceksiniz.

STEM Planını Uygulama: Planınızı yaptıktan sonra bu planı öğrencilerin keşiflerini sağlayacak şekilde nasıl uygulayacağınızı ve anlatılması gereken konuları nasıl aktaracağınızı keşfedeceksiniz. STEM odaklı planlar oluşturmak döngüseldir. Bir başka ifadeyle, planlarınız her uygulamadan sonra daha iyi olacak şekilde tekrar gözden geçirilmesi gerekecektir. Eğitimin sonunda hazırladığınız planların üzerinden beraber geçerek ilk döngüyü birlikte gerçekleştireceğiz.

STEM Planını Değerlendirme: Değerlendirme, STEM odaklı planların en önemli kısımlarındadır. Değerlendirme anahtarlarını nasıl oluşturacağınızı, öğrencilerin not kaygılarını nasıl ortadan kaldıracağınız bu eğitimde öğreneceksiniz.

STEM’i keşfetmek ve STEM dünyasına hızlı bir adım atmak için sizleri aramızda görmek isteriz.

STEM Öğretmen eğitiminde neler var?

  • STEM felsefesi ve entegrasyonu
  • STEM okuryazarlığı
  • Mühendislik tasarım süreci/mühendislik tasarım temelli fen eğitimi
  • Proje tabanlı öğrenme
  • Günlük hayat problemleri ile STEM etkinliği
  • STEM odaklı ders planı hazırlama
  • STEM aktivitelerinin ve ders planlarının ölçme ve değerlendirmesi

Program ücreti nedir?
Sertifika programına katılım ücreti 1500 TL+KDV’dir.

Programa kimler katılabilir?

Yaratıcı düşünen ve üreten bireyler yetiştirmeyi amaçlayan, profesyonel gelişime inanan ve kendini geliştirmek isteyen  öğretmenler  ETUSP-STEM Öğretmen Sertifika Programına katılabilir. Bu eğitim, günlük hayat problemleri ile STEM aktiviteleri planlayarak, planlanan STEM aktivitelerini derslere etkili bir şekilde entegre ederek öğretmenlerin öz yeterlik inancının gelişimine fırsat tanımaktadır. Amacımız, öğretmenlerin kendilerine olan inancını artırmak, onlara öz-yeterlik duygusu kazandırmak, bu duygunun gelişmesini sağlamak ve aynı zamanda  STEM öğretmenleri için birbirlerinden öğrenebileceği bir öğrenme topluluğu oluşturmaktır.

Programın tarihi nedir?
STEM Öğretmen programını yılda iki defa açıyoruz. Program tarihi netleştiği zaman sosyal medya hesaplarımızdan ve başvuru formunu dolduranlara emaille bilgilendirme yapıyorz .

Program nerede yapılacak?
Educat Akademi Ofisi

Program hangi saatler arası yapılacak?

Yüz yüze olacak eğitimler 09:30 – 12:30 ve 13:30 – 16:30 arası yapılacaktır.

Programda sertifika ne şekilde verilecek?
Yüzyüze ve online olarak verilecek eğitimlere katılıp, istenilen uygulamaları başarı ile tamamlayan katılımcılara “STEM Öğretmen” sertifikası verilecektir.

Programın eğitmenleri kimler?
Her konu alanında uzman farklı eğitmenler tarafından verilecektir. Eğitimlerde öğretmenlere yardımcı olmak üzere yardımcı eğitmenler de yer alacaktır.